Учени от цял свят ще оценяват проектите по ОП „Наука и образование“

Стотици учени от цял свят кандидатстваха в конкурса на Министерски съвет за оценители на проектите по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Заявления са подали общо 405 специалисти, а броят им е напълно достатъчен за постигането на независима международна оценка за проектните предложения.
Тъй като през февруари обществената поръчка за избор на фирми с оценители бе прекратена заради несъответствия с изискванията, Централното координационно звено към МС обяви конкурса за физически лица във водещите международни научни издания. За набирането на максимален брой кандидати пряко съдействаха и специалисти от Европейската комисия.
За участие в състезанието бяха допуснати само учени с докторска степен и най-малко 10-годишен опит в едно конкретно направление. Сред изискванията беше и предишно участие в оценяване на проекти, а също и наличието на минимум 10 статии през последните 5 години в авторитетни списания. В допълнение към експертите имаше и специфични изисквания, свързани с наукометрични показатели като брой публикации, брой цитирания и т.нар. „индекс на Хирш“.
За да не се забави разглеждането на подадените вече проекти, управляващият орган по оперативната програма започна първия етап на оценка на 44 разработки, като български специалисти трябваше да проверят административното съответствие на проектите.
Чуждестранните специалисти ще започнат работа в началото на юни, а дотогава всички кандидатури за оценители трябва да бъдат класирани според съответствието им с изискванията на конкурса, да се сформират и обучат оценителните комисии, както и да завърши оценката за административно съответствие и допустимост на проектите.
Всички етапи от оценката на подадените проектни предложения и сключването на договорите със спечелилите кандидати трябва да приключат през септември 2017 г.