5 книги за себеусъвършенстване

0
books-2463779_960_720

„Кои сте вие се определя от това, за което сте готови да се борите.“ (Марк Менсън)

Стремежът към себеусъвършенстване и развитие е присъщ на всеки, независимо дали е насочен към психика, личностни умения и възможности или постигане на материални цели. Именно поради тази причина книги с подобна тематика, макар и до голяма степен критикувани, продължават неспирно да излизат на пазара, а много от тях се превръщат и в бестселъри. Ако сте скептично настроени към този жанр, но харесвате качествената и смислена литература, ще оцените по достойнство тези заглавия и със сигурност ще намерите смисъл в тях.

„7-те навика на високоефективните хора“, Стивън Кови

Photo by CHRISTO DRUMMKOPF, CC by 2.0

Несъмнено книгата на Стивън Кови е една от най-известните на тази тема, макар и публикувана още през 1989 г. Всъщност самият писател се възпротивява срещу принципите, на базата на които се пишат повечето книги за самопомощ, което го мотивира да създаде „7-те навика“. За да ги разберете напълно и да ги приложите на практика обаче, трябва да вникнете във философията на автора и да ги осмислите през собствената си призма. Кови не просто ви предоставя готовите отговори, а и дава храна за размисъл на читателя. Той създава идеята за тези седем общовалидни навика, чието усъвършенстване би помогнало на всеки да е по-успешен, независимо в каква насока.

 

 

„Човекът в търсене на смисъл“, Виктор Франкъл

 Още по-задълбочен психологически и философски е бестселърът на Виктор Франкъл. От позицията си на психиатър и жив свидетел на жестокостите по време на Втората световна война, той говори за един от най-съществените човешки стремежи – този да намери смисъл в съществуването си.

Книгата е разделена на две части, като в първата авторът разказва за престоя си в лагера в Аушвиц и начина, по който преминава през този толкова тежък период от живота си. Базирайки се на своите преживявания, той говори за търсенето на смисъл в страданието и за значението на това как човек възприема случващото се около него.

Втората част на книгата е насочена по-конкретно към психотерапевтичните методи на автора и създадената от него Логотерапия, която именно се базира на търсенето на смисъл. Логотерапията представлява езистенциален анализ на т.нар. от Франкъл „воля за смисъл“, която е водеща мотивационна сила за индивида.

„Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува.“

„Тънкото изкуство да не ти пука“, Марк Менсън

Ако търсите нещо по-развлекателно и недотам философски задълбочено, тази книга е точно за вас. Тя отново се противопоставя на традиционните методи и книги в стил self-help, които говорят за позитивно мислене, положителна нагласа и прочие. По неповторим и комичен начин авторът Марк Менсън всъщност ни помага да приемем суровата и гола действителност. Той е безкрайно откровен и дори циничен в теорията си просто да приемаме нещата такива, каквито са, и да не се задълбочаваме в маловажните неща. Може да се каже, че книгата му е модерна и забавна версия на будистките възгледи за живота и света.

“Mastermind: How to Think Like Sherlock Holmes”, Мария Конникова

Photo by Davie Bicker, CC0

Със сигурност ви се е случвало да си мечтаете за живота или уменията на някой измислен герой от книгите. Е, за съжаление едва ли ще получите писмо от Хогуортс, но пък можете да се научите да мислите като най-великия детектив Шерлок Холмс. Или поне авторката на тази книга твърди така.

Мария Конникова е писател, психолог, а отскоро и професионален покер играч. В своите книги тя изследва пътя на човешката мисъл и начините за нейното усъвършенстване. Конникова представя Шерлок и Уотсън като два различни модела или системи на мисълта. Така тя създава едно своеобразно ръководство, благодарение на което да подобрим и развием ума си, да станем рационално и критично мислещи и да тренираме мозъка си, следвайки примера на емблематичния детектив.

„Магията на подреждането. Японското изкуство за внасяне на ред в дома“, Мари Кондо

Photo by Carrie A., CC by 2.0

Популярната книга на японката и организационен консултант Мари Кондо се превърна в световен хит. Благодарение на вече прочутия й метод KonMari, тя си спечели място в редиците на 100-те най-влиятелни личности на списание TIME през 2015 г. Книгата не просто ще ви научи как да подреждате по-ефективно вещите си, но и как да въведете ред в живота си. Мари базира своята теория на принципа, че състоянието и обстановката на дома са определящи за начина на живот на човека.

„Въпросът какво искате да притежавате всъщност означава как искате да живеете живота си“.

От януари 2019 г. Кондо показва методите си и нагледно в шоуто по Netflix “Tidying Up”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *