3-SolveForTomorrow_KV_1080x1080-End[53]-2

Над 80 отбора ученици от 9. – 12. клас взеха участие в третото издание на конкурса Solve for Tomorrow. Екипите демонстрираха завидни умения в използването на дизайн мислене и STEM за решаване на реални обществени проблеми. Експертното жури оцени всички предложения и излъчи проектите на 9 отбора, които събраха най-високи резултати и продължават в следващия етап на програмата.

Кои са избраните полуфиналисти в четирите категории на конкурса и какви са техните идеи?

Категория „Устойчивост“:

  • HotBrewCo от 108. „Никола Беловеждов“, София – изграждане на устойчива и екологична система за производство на биоразградими пелети от утайка от кафе и кюспе.
  • EnergyFi от МГ „Баба Тонка, Русе – фитнес зали с машини от ново поколение, които трансформират кинетичната енергия от клиентите в зелена енергия.

Категория „Социално включване“:

  • G-Health от СУ „Сава Доброплодни”, Шумен – автономен диспенсър Pill Care за лекарства и хранителни добавки, контролиран и настройван през мобилното приложение G App.
  • Equalize от ПГРЕ ,,Г. С. Раковски”, Бургас – приложение DyslexAI, което подпомага хора с дислексия, като адаптира текстове чрез изкуствен интелект.
  • BalkanH0spitaL от МГ „Баба Тонка“, Русе – приложение RescueTalk за локализация и връзка между екипи на бърза помощ и граждани, осигуряващо обмен на информация в критични ситуации в реално време.

Категория „Образование“:

  • StudyBudy от МГ ,,Д-р Петър Берон”, Варна – платформа StudyBudy, насърчаваща споделянето на знания и социализацията сред учениците, като им предлага възможност да учат от свои връстници.
  • Team-MIK от ГПЧЕ “Ромен Ролан”, Стара Загора – мобилно приложение Oraple, което повишава информираността относно здравословното хранене и предлага персонализирани планове за отслабване.

Категория „Дигитално управление на финансите“:

  • InItToWinIt от СУ „Иван Вазов“, Мездра – приложение PayPath, насочено към младите хора, което комбинира интерактивни игри, уроци по финансова грамотност и управление на личния бюджет.
  • FinMate от ЗПГ „Климент Тимирязев“, Сандански – платформа FinMate с AI, която предлага автоматизирано бюджетиране, персонализирани финансови съвети и обучение по финансова грамотност чрез геймификация.

В следващия етап на конкурса полуфиналистите ще преминат през менторска програма и ще работят съвместно с експерти за усъвършенстване на своите проекти и създаване на работещи прототипи – ключово изискване за финалното събитие.

На финала на 29 март 2025 г. участниците ще представят отново своите подобрени проекти и ще демонстрират прототипите си. Техните постижения и иновативни идеи ще бъдат оценени от експертно жури, което ще определи победителя въз основа на комплексни критерии съгласно Регламента на състезанието.

Не пропускайте да научите повече за конкурса и следете редовно новините на www.solvefortomorrow.bg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *