Ученичката Мария Киримова: Ресурсите на Земята, които ние толкова неразумно използваме и консумираме, се изчерпват
В рамките на инициативата “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”, подкрепена от европейската мрежа на културните институти EUNIC, българският EUNIC клъстер и с организатор Сдружение Арте Урбана Колектив, тази есен в Троян, Ловеч и Видин представят дебютни късометражни филми, създадени от български ученици на възраст от 13 до 18 години. Проектът е насочен към популяризиране на теми като климатичните промени и екологията през призмата на изкуството и включва прожекции, работилници и спектакли, предназначени както за деца и младежи, така и за широката публика.
Кино-турнето под надслов “Ден за изкуство и екология” стартира в Троян, като важен акцент от програмата беше първият авторски филм на младите режисьори от СУ „Св. Климент Охридски“ – “132 дървета”. Филмът, създаден от троянските ученици в рамките на творческия лагер, разкрива малко от личната история на всеки един от младите автори, изследващи местната природа.
За участието в проекта и творческия процес разговаряме с Мария Киримова, ученичка в 11-ти клас в СУ „Св. Климент Охридски“, гр. Троян.
Въпросите зададе Александър Александров.
Здравейте, Мария! Поздравления за участието в този страхотен проект „Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството“. Бихте ли се представили с няколко думи?
Благодаря Ви за поздравленията и за възможността да изкажа впечатленията си от преживяното! Казвам се Мария Киримова, на 16 години съм, уча и живея в Троян.
Защо решихте да се включите в инициативата?
Реших да се включа в инициативата, защото съм голям почитател на природата, имам много силна емоционална връзка с екологията, от малка виждам отношението ни към околната среда и мечтая да създам собствена инициатива, с която да помагам на природата. Освен това филмовото изкуство ми е изключително интересно и много непознато в същото време, така че инициативата е страхотна възможност да се запозная с кино-сферата по-добре.
Фокусът на този проект е опазването на околната среда. Защо, според Вас, тази тема е важна за обществото ни?
Ресурсите на Земята, които ние толкова неразумно използваме и консумираме, се изчерпват, а ние не предприемаме никакви действия, дори забързваме процеса на изчерпване. Трябва да помислим за поколенията след нас, за климатичните промени и т.н. Изключително доволна съм, че съществува такава инициатива, която да занимава младите с тази тема.
Какви бяха очакванията Ви от един толкова различен проект, в който ученици създават собствени авторски филми?
Честно казано, очаквах ние да гледаме отстрани, да сме помощници, а то беше точно обратното. Страхотно беше, че филмите бяха изцяло в наши ръце с препоръки и съвети от организаторите.
Можете ли да ни разкажете повече за Вашия авторски филм? Какви са неговите послания?
Точно когато заснемахме филма ни, имаше огромен протест срещу решение на общината да отсече всички дървета по една от най-любимите улици на троянците. Решихме, че филмът ни ще допринесе много за развитието на събитията. Бяхме 8 човека и всеки един от нас си избра по едно емблематично дръвче, за да разкаже историята му. Така искахме да придадем стойност на улицата, история. По улицата има 137 дръвчета. Само си представете облика не само на улицата, но и на целия град, без близо 140 дървета, и то вече големи, пораснали, с огромни корони.
Какви бяха основните предизвикателства при работата Ви по филма и неговото осъществяване?
Имахме за задача да заснемем избраното ни дърво само с три кадъра. Предизвикателство беше да преценим как точно искаме да го снимаме, какво искаме да покажем чрез избрания кадър. Предизвикателство беше и обработката след това, правихме я съвсем сами. Писането на сценария също беше трудоемко, а още повече записването на гласовете ни след това.
Режисьорската професия е трудна дори и за възрастни хора с много опит. Какво научихте за нея по време на участието Ви?
Научих много технически умения с апаратите, програмите и т.н., но според мен най-ценно беше умението да съумявам какво точно искам да предам чрез кадрите, без да слагам излишни и ненужни такива.
Вече замисляте ли се да се развивате в областта на киното или по-скоро бихте използвали научените умения в други сфери?
Уменията, които усвоих, ще са ми изключително полезни в други сфери. Изразяването ми чрез кадри, моментите, в които трябваше да говоря пред хора, моментите, в които трябваше да се боря с всички технически проблеми и всички сюжетни проблеми. Много, много приятно преживяване. Най-общо казано съчетахме полезното с приятното. Страхотна възможност за усвояване на ценни умения.
Източник: kafene.bg