Студентска конференция за православието организира Катедра “Теология” на ПУ

Студентска конференция на тема: „Православие – традиции и съвременност“ организира за пета поредна година Катедра „Теология“ към философско-историческият факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Форумът ще се проведе на 19 април, четвъртък, в сградата на Съюза на учените на ул. „Митрополит Паисий“ №6 в Старинен Пловдив. Официалното откриване е от 10:00 ч.

 

В конференцията ще вземат участие студенти и докторанти от ПУ „Паисий Хилендарски“, СУ „Климент Охридски“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и от Липецкий государственный технический университет, Русия. Участниците ще представят своите проучвания в областите: библейска археология, библеистика, патрология, християнската етика, християнската апологетика, история на Българската православна църква, догматическо богословие, литургика, църковно право, история на религиите и християнско изкуство.

 

 

ПРОГРАМА

Съюз на учените в България – Пловдив

ул. „Митрополит Паисий“ 6, 4000 Стария град, Пловдив,

19 април (четвъртък) 2018 г.

 

10.00–10.10 ч. Официално откриване от проф. д.н.к. М. Шнитер

 

СЕКЦИЯ „БИБЛЕИСТИКА, ИСТОРИЧЕСКО И СИСТЕМАТИЧЕСКО БОГОСЛОВИЕ“

Сесия 1 (зала 1)  Водещ: гл. ас. д-р И. Николова

 

10:15-10:30 ч.

„Историко-политически аспект на концепцията за празната земя по време на Вавилонския плен според археологическите данни“ – Камелия Бошлова (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

10:30-10:45 ч.

„Технология и Библия“ – Хачик Язъджиян (Технически университет – София, филиал Пловдив, магистър)

 

10:45-11:00 ч.

„Еклисиологично значение на Кръщението в съчиненията на апостолските мъже“ – Мария Чернева (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Богословски факултет, докторант)

 

11:00-11:15 ч.

„Съборност и примат в творчеството на професор протопрезвитер Стефан Цанков“ – Никола Владиков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Богословски факултет, докторант)

 

11:15-11:30 ч.

„Мисията на Православната църква в съвременния свят“ – Атанас Ваташки (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

11:30-11:45 ч. Дискусия

11:45-12:00 ч. Кафе пауза

 

Сесия 2 (зала 1) Водещ: ас. В. Петров

 

12:00-12:15 ч.

„Неофит Бозвели – основоположник на борбата за самостойна Българска Църква“- Петър Банчев (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Богословски факултет, докторант)

 

12:15-12:30 ч.

„Личността на Екзархийски митрополит Мелетий Софийски“ – Асен Каньов (СУ „Св. Климент Охридски“ – Богословски факултет, докторант)

 

12:30-12:45 ч.

„Запазване църковното единството на Българската екзархия след обявяването независимостта на България“- Мирослав Ангелов (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Богословски факултет, докторант)

 

12:45-13:00 ч.

„Просветна дейност на църквите в Лясковец през Възраждането“- Сергей Добрев (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Богословски факултет, докторант)

 

13:00-13:15 ч.

„Аспекти от дейността на неделните училища към храмовете „Св. Троица“ и „Св. Петка“ в Пловдив – Емилия Савчева (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология II курс)

 

13:15-13:30 ч. Дискусия

 

13:30-14:30 ч. Обяд

 

Сесия 3 (зала 1) Водещ: ас. д-р Е. Ковачева

14:30-14:45 ч.

„Педагогическата система на Мария Монтесори през призмата на евангелската притча за невидимо растящото семе“ – Марта Георгиева (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

14:45-15:00 ч.

„Символът на водата в езическите религиозни традиции, Християнството, Исляма и в светогледната система на масонството“ –Диана Костова (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

15:15-15:30 ч.

„Нестинарството: една православна позиция“ – Станислава Кьосева (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

15:30-15:45 ч.

 

„Благовестието на царството и междурелигиозният диалог“- Димитър Русев (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

15:45-16:00 ч. Дискусия

 

16:00 ч. Официално закриване

 

СЕКЦИЯ „ПРАКТИЧЕСКО БОГОСЛОВИЕ“

Сесия 1 (зала 2)  Водещ: гл. ас. д-р М. Загарова

 

10:15-10:30 ч.

„Атонският превод на Йерусалимския типик. Текстологични грешки в преписите“ – йеродякон Донат (Николай Стоименов) (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Богословски факултет, докторант)

 

10:30-10:45 ч.

„Богословие и национална сигурност“ – Георги Петров (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология I курс)

 

10:45-11:00 ч.

„Единството в творчеството на професор протопрезвитер Стефан Цанков“- Илияна Каньова (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

11:00-11:15 ч.

„Взаимоотношенията в християнското изкуство образ-първообраз“ – Надежда Иванова (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология III курс)

 

11:15-11:30 ч.

„Светлината в православната иконография“ – Атанасиос Маргаритидис (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология III курс)

 

11:30-11:45 ч.  Дискусия

11:45-12:00 ч.  Кафе пауза

 

Сесия 2 (зала 2)  Водещ: гл. ас. д-р А. Любенова

 

12:00-12:15 ч.

„Подовите мозайки в Малката базилика във Филипопол“ – Дарина Иванова (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология III курс)

 

12:15-12:30 ч.

„Най-ранните изображения на Св. Кирил и Методий“ – Галина Тодорова (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология IV курс)

 

12:30-12:45 ч.

„Развитие и значение на православния иконостас в България“ – Мария Петкова (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология III курс)

 

12:45-13:00 ч.

„Архитектоника на българския православен иконостас (по материали от гр. Русе)“ Стефана Йорова (ПУ „Паисий Хилендарски“, ФИФ, Етнология, докторант)

 

13:00-13:15 ч.

„Описание на иконостаса в Девическия манастир в гр. Калофер“- Тодор Георгиев (ПУ „Паисий Хилендарски“, Теология III курс)

 

13:15-13:30 ч. Дискусия

 

13:30-14:30 ч. Обяд

 

Сесия 3 (зала 2)  Водещ: ас. Ю. Одажиян

 

14:30-14:45 ч.

„Новата митрополия „Св. Стефан“ в Несебър – наследство и съвременност“ – Николинка Климукова (СУ „Св. Климент Охридски“, Богословски факултет, докторант)

 

14:45-15:00 ч.

„Дизайн и православная культура“ – Евгений Степанович Гамов (д.т.н., профессор), Игорь Евгеньевич Гамов (ассистент) (ФГБОУ ВО „Липецкий государственный технический университет“)

 

15:00-15:15 ч.

„Особенности приобщения к православной культуре студентов высших учебных заведений“- Маргарита Игоревна Чернышова (ассистент), Андрей Александрович Гугнин (студент, IV курс), Светлана Викторовна Игнатова (педагог) (ФГБОУ ВО „Липецкий государственный технический университет“)

 

15:15-15:30 ч.

„Православный храм как дар Божий“ – Екатерина Анатольевна Кантарюк (докторант), Марк Васильевич Кантарюк (студент, II курс). (ФГБОУ ВО „Липецкий государственный технический университет“)

 

15:30-15:45 ч.

„Дизайн храма для людей с ограниченными возможностями здоровья“ –Кукушкина Вера Анатольевна (доцент, член Союза дизайнеров России), Александров Георгий Ильич (студент группы ТХ-15) (ФГБОУ ВО „Липецкий государственный технический университет“)

 

15:45-16:00 ч.

„Проблема витализации интерьера храма“- Сергей Борисович Тонковид (доцент), Никита Сергеевич Рулев (студент, I курс) (ФГБОУ ВО „Липецкий государственный технический университет“)

 

16:00 ч. Официално закриване

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *