Стипендиантът на Карол ще инвестира в модерна лаборатория

Докторантската стипендия на финансова група Карол за 2016 г. беше присъдена на Никола Каравасилев, както uchi.bg първи съобщи. Самата церемония по връчването се превърна във вечер на докторантите, а астрономът беше обявен за новата звезда в „съзвездието докторанти на Карол”.
Призьорът пристигна от поредното награждаване – есенното Национално състезание по физика във Велико Търново, където неговите ученици отново спечелиха медали и бяха сред най-силно представилите се. Голямото жури видя едно видео за многобройните отличия, спечелени през годината от учениците на Никола Каравасилев и чу някои от медалистите, които разказаха с възхищение за работата на своя преподавател.
За самата стипендия докторантът призна, че е бил изненадан, тъй като миналата година кандидатства за нея. Но обяви, че с голяма част от средствата ще опита да сбъдне една своя мечта – да превърне скромната си стаичка във Физическия факултет на СУ в модерна лаборатория, където безвъзмездно да се подготвят талантливи ученици. С тях именно той ще се консултира каква апаратура за измервания и наблюдение да бъде закупена. „Защото аз изключително вярвам в тях и съм убеден, че това са хората, които ще придвижват напрес световната наука след 10-15 години”. Тази мечта заслужава да бъде подкрепена, ще се радваме да видим нейното осъществяване, каза основателят на Карол и председател на СД Станимир Каролев. Той връчи стипендията и в една емоционална реч показа познания и по история на физиката, и по астрономия. В шеговит тон си позволи да сравни Никола Каравасилев с Никола Тесла.
Че всеки един от докторантите от съзвездието на Карол наистина е звезда в своята област показаха и другите носители на отличието. Таня Славова от УАСГ, която тази година завърши дисертацията си, показа как е продължила научната и изследователска работа на терен. С подкрепата от стипендията тя финансира своите експедиции в планинските райони, където на практика използва гравиметричните методи за изследване на пещерни образувания.
Деница Згурева, носител на стипендията за 2015 г. показа развитието на своя проект, който има всички предпоставки да се превърне скоро в прототип и да намери реално практическо приложение. Тя работи върху амбициозната задача да постигне ТЕЦ с нулеви емисии въглероден диоксид. Внедряването на научната работа в реалното производство може да гарантира на страната ни изпълнение на изискванията, произтичащи от Протокола от Киото, убедена е инж. Згурева. С подкрепата от Карол, за 10 месеца тя има участия в 7 конференции и е успяла да направи 10 публикации по темата.
Карол дава за четвърти път стипендия на млад български учен, редовен докторант със значим принос в своята научна област. Тази добра практика е част от социално отговорната политика на финансовата група, която с различни образователни проекти и инициативи инвестира в изграждането на нова съвременна култура, базирана на ценности и знание.
——————————————————————————————————————————–