Регистрация на повече от една фирма от дадено лице – възможно ли е?

0
startup-0

В икономическия и финансов свят съществуват множество правни и административни норми, с които се сблъскваме всеки ден. Иронията е, че минаваме през тях някак си по инерция и на усет, като много по-рядко стъпваме на някакви конкретни знания и правила. 

Един от честите въпроси, с които практиката ни сблъсква, особено ако сме по-предприемчиви и имаме подчертан афинитет към разнопосочното и динамично развитие в различни сфери, е може ли едно лице да е свързано с няколко търговски дружества. Определено да се проучат вариантите за регистрация на фирми на името на определен човек е интересен въпрос, като ще си позволим да разгледаме няколко съвсем общи положения. За повече и по-подробна информация се обърнете към съответните законови текстове или професионалисти.

Може ли едно лице да регистрира повече от една фирма?

Принципният отговор на този въпрос е да, стига формата на търговските дружества да го позволява. Ако например участвате като капиталовложител в акционерно (АД), командитно (КА, респективно КДА) или дружество с ограничена отговорност (ООД), то няма абсолютно никакъв проблем да имате дялове в повече от един подобен обект. 

Принципно в тези конкретни случаи е допустимо и фирмите да са със сходен предмет на дейност, стига да е съобразено с действащите законови разпоредби и лицето да подава адекватна и коректна информация за собствените си осигуровки и оборота на дружествата. От гледна точка на задължителната регистрация по ДДС, която следва да настъпи, ако се достигне оборот от 50 000 лева в рамките на година, също не следва да се срещнат трудности, защото законът го разглежда като термин, който се отнася до конкретно юридическо лице. С други думи, оборотите на две фирми с подобна дейност, регистрирани на едно и също лице, не би следвало да могат да си повлияят. Изключение от сходната сфера на търговските единици настъпва, когато едно лице желае да регистрира повече от едно еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД), което да оперира със сходен предмет на дейност или да има същите квалификационни белези като вече съществуващото. 

Единственият случай, в който не може даден правен субект да регистрира повече от една фирма на свое име, е когато става дума за едноличен търговец (ЕТ), който, както знаем, за разлика от предходно споменатите дружества, е материално отговорен и със своето лично имущество при настъпване на несъстоятелност. В останалите варианти размерът на загубите се ограничава до внесения капитал и фирмените активи.

Как да процедираме, ако искаме да регистрираме собствена фирма?

В този ред на мисли възникват много въпроси относно регистрирането на дадена фирма, чиито отговори вероятно не са ни особено известни от практиката. Как да подходим, ако имаме бизнес идея, която искаме да превърнем в реалност? Коя е най-правилната законова форма за опериране? Кой може да помогне и да ни даде съвет накъде да се насочим? 

Освен ако не сте счетоводител, юрист, административно лице или не упражнявате друга сходна професия, най-вероятно доста ще се затрудните. Процедурите по самото регистриране на фирма са относително ясни, но е ценно преди това да прибегнете до консултация със специалист, за прецените най-добрите си възможности и алтернативи.

Заявленията за търговска регистрация на дружество обикновено се подават към Търговския регистър, като изискванията са общи за местни и чуждестранни лица. Институцията, която го обслужва и се грижи в него да присъства само вярна и актуална информация, се нарича Агенция по вписванията. Именно с подаване на заявление по образец към нея в писмен или електронен вариант стартира целият процес по учредяване, препоръчваме, ако имате възможност, да ангажирате специалист с изпълнението тази задача, за да спестите лично време и излишни разходи. Защото това е вашият бизнес и е важно да бъде в добри, сигурни и благонадеждни ръце на доказани професионалисти, които да работят коректно и в срок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *