Първите AI лаборатории в българските училища ще бъдат представени на конференцията „Умения за иновации в образованието“

0

Център за творческо обучение, заедно с Община Бургас ще представи първите по рода си AI лаборатории за българските училища в рамките на Националната конференция „Умения за иновации в образованието”. Конференцията се организира от Център за творческо обучение в партньорство с фондация „Лъчезар Цоцорков”, под егидата на Министерството на образованието и науката и с домакинството на Столична община.

Събитието се провежда в Интер Експо Център в София на 8 и 9 ноември и ще събере над 500 директори, учители, експерти и ученици, всички посветени на развитието на иновациите и модернизацията в българското образование.

AI лабораториите са част от амбициозен проект, който цели да направи Бургас първия град в Европа, където училищата разполагат с AI лаборатории. В сътрудничество с Intel, лабораториите ще разполагат с модерни технологии като OpenVINO и DevCloud, които ще предоставят на учениците възможност да развиват практически умения за работа с изкуствен интелект. Проектът е насочен към обогатяване на учебния процес чрез иновативни инструменти, които улесняват учителите и вдъхновяват учениците.

Специален панел за изкуствения интелект и AI лабораториите

На 8 ноември, от 14:10 до 14:40 ч., конференцията ще представи специален панел на тема „Изкуствен интелект в образованието и AI лаборатории”. В него ще вземат участие Луиджи Песина, директор „Глобални образователни програми и стратегия” в Intel, и Михаил Ненов, заместник-кмет „Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики” на Община Бургас. Те ще обсъдят значението на изкуствения интелект в съвременния образователен процес и ще представят визията за развитие на AI лаборатории в българските училища, като част от амбициозния проект „AI Lab Burgas”.

Ключови акценти от конференцията:

Демонстрация на първата AI класна стая в България, която ще покаже на практика как изкуственият интелект може да се интегрира в обучението, за да улесни учебния процес и да повиши интереса на учениците.

Ролята на учителите в дигиталната трансформация – новите технологии ще улеснят създаването на персонализирани учебни планове и ще позволят на учителите да се фокусират върху индивидуалните нужди на всеки ученик.

Практически проекти на ученици – в рамките на конференцията ще бъдат представени и проекти на ученици от AI лагера „Изкуствен интелект за екологична устойчивост”. Сред тях са разработки за автоматизирани системи за поливане, засичане на горски пожари и управление на отпадъците.

Цел на проекта „AI Lab Burgas”: Проектът цели да създаде съвременна образователна среда, в която учениците да развият ключови умения за работа с изкуствен интелект и технологии, и да се подготвят за бъдещите предизвикателства. Участието на младите иноватори в подобни инициативи укрепва тяхното чувство за отговорност към устойчивото развитие и технологичния прогрес на обществото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *