Първата лаборатория за изкуствен интелект у нас отвори врати
Този четвъртък столичното образование прави огромна крачка в бъдещето. Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън”, която отбелязва своята 35-та годишнина, официално открива първата по рода си AI Lab (Лаборатория за изкуствен интелект) в България. Проектът, изцяло финансиран от училището, е естествено продължение на дългогодишната му работа по модела „едно към едно” (1:1), при който всеки ученик разполага с персонален лаптоп вместо тежки учебници.
Технологии от последно поколение
Новата AI лаборатория не е просто модерен кабинет, а пространство, оборудвано по последните световни стандарти:
- Високотехнологични преносими компютри с най-ново поколение видеокарти и специализиран AI чип за обработка на информация в реално време.
- Интерактивни дисплеи и иновативна архитектурна среда.
- Достъп до защитената образователна среда Gemini for Education.
Научен проект: Соларна енергия и устойчиво бъдеще
По време на откриването ученици от 10. и 11. клас ще представят мащабен проект за соларна инсталация, разработен чрез методите на Peer Learning (учене от връстници). Под менторството на учители по история, география, физика и математика, децата търсят отговор на въпроса: „Как съвременните технологии могат да осигурят достъп до чиста и устойчива енергия в България?” Учениците ще демонстрират симулации на соларни системи и анализи на подходящи локации, свързвайки науката с Цел 7 за устойчиво развитие на ООН и политиките на ЕС за зелена икономика.
Високопоставени гости и международно признание
Официалното откриване ще бъде направено от проф. Сергей Игнатов, министър на образованието и науката, в присъствието на кмета на София Васил Терзиев. Специално за събитието в България пристига Луиджи Песина, директор „Глобални образователни програми и стратегии” в Intel.
Ключови моменти в програмата:
- Световно признание: Гимназията ще получи престижния приз Intel Skills for Innovation (SFI) Certified School – глобално отличие за училища, които успешно интегрират технологиите в учебния план.
- Българският пример в Полша: Алиция Гаргас и Шимон Кшежик ще разкажат как българският модел на AI Lab вече се мултиплицира като пилотен проект в Полша.
- Домакин на дискусията: Веселина Иванова, директор на 2. АЕГ, ще представи темата „Дигиталност и иновации в класната стая на 21. век”.
ПРОГРАМА – 7 МАЙ:
- 11:00 – 12:00: Официална част: Речи на Луиджи Песина, д-р Александър Ангелов (Център за творческо обучение) и официални гости. Прожекция на видеото „По пътя на успеха”.
- 12:00 – 13:00: Посещение в AI LAB: Демонстрации от учениците и разглеждане на високотехнологичната база.
- 13:00 – 13:45: Нетуъркинг.















