Прочетете записките на един лекар, който чувства болката ви

0
ogledalno_dokosvane_cover

Резултати от най-актуалните изследвания в неврологията, психологията и психиатрията ни разкрива мемоарът „Огледално докосване” (ИК „Сиела”) на д-р Джоел Салинас. Самият Салинас има множествена форма на синестезия, заради която е способен наистина да чувства не само емоционалните, но и физическите преживявания на околните.

След „И дъхът стана въздух” на неврохирурга Пол Каланити, който бе отличен с наградата на читателите на Goodreads за най-добър мемоар за 2016 г., друг мемоар от лекар жъне успехи на книжната сцена! „Огледално докосване” на д-р Джоел Салинас хвърля светлина върху най-новото в неврологията, психологията и психиатрията, разкривайки личните преживявания и опит на автора.

Д-р Салинас е невролог, който страда от редкия вид синестезия, наречена „огледално докосване”. При тази наскоро открита от учените неврологична характеристика заболелият чувства на физическо ниво болката на хората около себе си. Това рядко заболяване поставя д-р Салинас едновременно в позицията на лекуващия и на страдащия. Така той става податлив на болката и дискомфорта на пациентите си, които в по-големия си процент са с множество и различни разстройства и тежки физически наранявания. „На съзнателно ниво долавям физическото усещане за до­пира, докато наблюдавам как възниква при друг човек. Осъзнавам умствения процес, който протича, и дори мога да опиша усещането в подробности. Задейства се автоматично, когато виждам: усещам огледалното докосване в частите на тялото си, които кореспондират визуално с онзи, когото гледам лице в лице. Вашето ляво е мое дясно, вашето дясно – мое ляво, също като в огледало. Когато обаче стоим редом с човека, един до друг, местоположението на синестезийното ми докосване по-вероятно е анатомично – лявото е ляво, дясното е дясно – ся­каш сме в едно и също тяло, разяснява Салинас.

Огледално докосване” (с подзаглавие „Записките на един лекар, който чувства болката ви”) е откровен разказ за непознати полета в човешкия мозък, които таят преживяванията и отношението ни към света – всичко, свързано с нашите мисли, чувства и съществуване.

Макар авторът на книгата да използва заболяването си, за да разбира по-лесно и да лекува по-успешно своите пациенти, в личния си живот Салинас непрестанно се сблъсква с огромен проблем – размитата от синестезията граница между чуждото и личностното преживяване, която той постоянно се опитва да си постави.

Огледално докосване” е увлекателно, интелигентно и състрадателно написано четиво, изпълнено с последните новости в неврологията, психологията и психиатрията.

Преводът от английски език е на Петър Тушков. Корицата е дело на Фиделия Косева.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *