Проектът ВокТЕЛ – мост между бизнеса и университетите

0
9_280314

9_280314Втората партньорска среща по проекта ВокТЕЛ (Vocational Technology Enhanced Learning – VocTEL) се проведе във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Участниците в партньорската среща разработиха структурата на нов следдипломен сертификат – част от магистърска програма, даваща умения и знания за разработване на учебно съдържание и онлайн преподаване Това е най-популярният съвременен подход, който глобализира преподаването и ученето.

“Най-важната цел на проекта е да допринесе за партньорството между бизнеса и университетите. Става дума за разработването на материали за електронно обучение за бизнеса, свързан с професионално обучение”, коментира проф. Алекс Бел – старши преподавател и програмен координатор на следдипломния сертификат по технологично подкрепено обучение. Голямото предизвикателство на този проект е, че специалисти от сектора на професионалното обучение в пет страни с различни системи и степен на развитие на професионалното образование и обучение ще работят в мрежа. Те  ще обменят опит и знания за организацията и провеждането на технологично подкрепени курсове по професионално обучение, споделят участниците в партньорската среща. Независимо от стартовата си подготовка по технологично подкрепено учене, всички ще взаимодействат въз основа на най-съвременните компютърно базирани технологии, позволяващи богато разнообразие от възможности за развитие на електронното обучение. В резултат на това, участниците в проекта ще придобият нова, онлайн професионална идентичност, която да използват без ограничение от всяка точка на света.Bell

Първите обучени в рамките на проекта ще се обучават безплатно в първия от двата планирани модула. Те ще прилагат и усъвършенстват уменията си за работа в мрежа, за онлайн споделяне на обучителни ресурси, организиране и синтезиране на информация,  съвместно разработване на обучителни сценарии и документи с множествено авторство /уики-та/, взаимно подпомагане в търсенето и използването на безплатни интернет ресурси, комбинираното използване на различни онлайн достъпни технологии за създаване на видео клипове, виртуални пространства за учене, подкастове. Освен пилотното обучение на обучители и професионални консултанти, разработващи тренинги за изграждане на професионални умения и компетенции като резултат от проекта в Атина през 2015 г. ще се проведе международна конференция, посветена на електронното обучение и резултатите от съвместната дейност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *