НАЦИОНАЛНАТА ХУДОЖЕСТВЕНА АКАДЕМИЯ ОТБЕЛЯЗВА 120 ГОДИНИ ОТ ОСНОВАВАНЕТО СИ

0
8-%d0%bd%d1%85%d0%b0

8-%d0%bd%d1%85%d0%b0Националната художествена академия, най-старото и престижно висше художествено училище в България, отбелязва 120 години от своето основаване. Тя е открита като Държавно рисувално училище през 1896 г. с Указ на  княз Фердинанд и благодарение на активната подкрепа на видни художници и общественици като Константин Величков, Иван Шишманов, Иван Мърквичка, Антон Митов и др. Непосредствено след появата си, Академията не само регламентира професионалното положение на българския художник, но и започва да играе важна роля в културната действителност. От края на ХІХ и през целия ХХ век тенденциите в образованието се променят, следвайки трайно развитието на художествените процеси в страната. През 1909 г. Държавното рисувално училище е превърнато в Художествено индустриално училище, а през 1921 г. е преименувано на Държавна художествена академия. Като студенти, а по-късно като преподаватели, през нейните ателиета преминават най-значимите представители на новото и съвременното българско изкуство, чиито постижения определят мащаба на българската художествена култура.

 

Днес в Националната художествена академия се подготвят студенти в 18 различни специалности от сферата на изящните и приложните изкуства, изкуствознанието, реставрацията и дизайна. Днес, повече от всякога, основните академични цели са свързани с повишаване качеството на обучението и съвместяването на постигнатото с иновативните методи на образование – процес, характерен за почти всички етапи от академичното съществуване. Благодарение на творческата активност на галерия „Академия“ и Музейната сбирка, международната и издателската дейност, художествените и образователни изяви на всяка една специалност, Националната художествена академия се откроява като лидер в професионалното направление и има водеща роля за формирането на културната политика в страната.

 

 

Програма на събитията по случай годишнината

 

22 ноември (вторник) 2016

  • Валидиране и пускане в употреба издания на теми: „120 години Национална художествена академия “ – една пощенска марка и специален пощенски печат и „100 години от рождението на проф. Васил Йончев“ – една пощенска марка и специален пощенски печат. Художници: проф. Тодор Варджиев и Александра Гогова

(10:30 часа, Музей на съобщенията, гр. София, ул. „Гурко“ № 6 – БТК)

 

  • Тържествена церемония

(16:00 часа, Българска академия на науките, ул. „15-ти ноември“ 1)

 

  • Откриване на изложбата „120 години НХА. Ректорите.“

(18:30 часа, галерия „Академия“, ул. „Шипка“ 1)

 

12 декември (четвъртък) 2016

  • Представяне на изданието „120 години Национална художествена академия“

(17:00 часа, галерия „Академия“, ул. „Шипка“ 1)

 

15 декември (четвъртък) 2016

  • Научна конференция „120 години Национална художествена академия“

(10:00 часа ателие 7, НХА, ул. „Шипка“ 1)

 

Февруари 2017 г.

  • Откриване на изложбата „120 години НХА. Преподавателите“

(18:00 часа, Софийска градска художествена галерия“)

 

Събития в програмата на честванията на 120-ата годишнина на Националната художествена академия се финансират от Столична програма „Култура“ на Столична община за 2016 г. и по програмата за научна и художествено-творческа дейност на НХА за 2016 г.

 

Партньори на честването:

 

Societe Generale Експресбанк

Държавна агенция „АРХИВИ”

Регионален исторически музей – София

Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”

Българска академия на науките

Софийска градска художествена галерия

Градска художествена галерия – Пловдив

Градска художествена галерия – Казанлък

Исторически музей Самоков

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *