Настолна игра вдъхновява децата да се грижат за природата

Нова българска семейна игра възпитава децата да се грижат за природата, като им дава възможност да саят реални дървета. Настолната игра Replantica е създадена от български екип образователни психолози. Тя дава възможност на децата по забавен и интуитивен начин да разберат защо гората е важна, за да има въздух, почва, дъжд и животни, и как всяко дете може да се погрижи за нея. Играта е логическа, развиваща и образователна, много забавна и достатъчно лека, за да бъде играна от деца на 6 години.
Д-р Женя Лазарова е един от авторите на играта Replantica. Тя е невропсихолог, с докторат от Оксфорд, и създател на първата биометрична лаборатория в България, която тества и оптимизира образователно съдържание. Според последните ЕЕГ проучвания, проведени от д-р Лазарова, поколението младежи, израстващи в сегашното динамично и дигитално съвремие, имат потенциал да станат носител на реални решения за околната среда.
„Моята надежда е, че настолната игра Replantica ще вдъхнови както децата, така и родителите, да участват активно в грижата за природата“, казва д-р Женя Лазарова. Първата стъпка е лесна – всяка кутия от играта включва дарение за засаждане на десет реални дървета. За по-малките деца също е помислено – за тях благотворителната поредица Replantica включва детски пъзели със 120 парчета, с животни от застрашени видове, които също садят реални дръвчета.
Цялата поредица Replantica е изработена в България, от висококачествени и 100% естествени материали и изцяло на доброволчески принцип. Тя цели да осигури пълноценно, споделено забавление за цялото семейство далеч от екрани. И да вдъхновява децата да мечтаят за по-зелено бъдеще, с повече дървета и повече животни. А защо не и всички нас!
Съвременните младежи, казва д-р Лазарова, имат качествено нов поглед върху света. Те мислят глобално и мащабно. Докато предишните поколения се ангажират основно при промени в тяхното собствено ежедневие и начин на живот, днешните деца и младежи се вълнуват много повече от глобални проблеми. Например, те се натъжават повече от това, че след 20 години рибата в световните океани ще е намаляла с 90%, отколкото от перспективата скоро да не могат да похапват суши. Друга новост, която за първи път се появява на групово ниво в това поколение, е силното състрадание към всички живи същества. Снимки на страдащи или намиращи се в опасност животни вълнуват днешните деца много повече от заплахи в човешката среда. Снимка на горящо дърво или гладуваща бяла мечка, например, ги вълнува много по-силно от снимка на горяща сграда.
Поради технологичната си насоченост, днешните младежи често са създатели и първи потребители на много еко технологии. Според проучванията на д-р Лазарова, те разбират по-дълбоко и вярват повече във визията за по-зелено бъдеще, в което всички ползват електрически автомобили, рециклират с помощта на роботи и се хранят с чиста храна, отгледана с осъвременени древни методи. Холандският младеж Боян Слат създаде най-голямата система за почистване на океаните в света на едва 16-годишна възраст. В България, младежи създават пътна настилка от рециклирана пластмаса, произвеждат екологично чисти билкови пестициди и измислят иновативни програми за многократна употреба на дрехи и играчки. „Бъдещето, което тези деца измислят, има потенциал да бъде невероятно“, казва д-р Лазарова.
Тя и екипът й обучават български педагози от всички образователни нива на това как да комуникират темата за климата ефективно на децата, как да им създават интерес към природата и да ги мотивират да участват активно в опазването й. Това е част от програмата за еко образование на Националния Доверителен Еко Фонд, в партньорство с немското Министерство на околната среда. Работата на д-р Лазарова за първи път в света прилага биометрични проучвания за целите на еко образованието. В тях ЕЕГ апаратура измерва реакциите и емоционалното преживяване обективно, в реално време.