Кунг Фу Клуб е част от инициативите по проекта „Готови за утрешния ден“

0

В рамките на проекта „Готови за утрешния ден“ беше проведена „Младежка академия“ – поредица от обучения и работилници по творческо писанe, театър и кино, Арт работилница, част от които е и проект Клуб Кунг Фу. Проектът е финансиран от Националната програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023  – 2025) съгласно Договор № 25-00-27/17.09.2024 г., сключен между Сдружение „Благ ден“ и Министерството на младежта и спорта. Партньор е Столична община – район „Банкя“.

Ръководител на клуба по Кунг Фу е Симона Иванова. Младата треньорка притежава Свидетелство за завършването на III степен във владеенето на Шаолин Кунг Фу и То’а. Умее да работи с млади хора, с които провежда тренировки в „Аруна“ йога студио, София и Читалище „Отец Паисий“, гр. Банкя.

В проекта „Готови за утрешния ден“ са включени именно тренировки по Кунг Фу, защото това изкуство развива съвкупност от много качества, сред които се открояват: добър синхрон и тайминг, правилна дистанция, навременна бързина, съчетана с ловкост, правилно насочена сила, висока концентрация и издръжливост, каляване на духа.  Не на последно място с Кунг Фу се постига  отлична вътрешна интуиция у практикуващия за най-директна и ефективна самозащита. Практиките учат на спокойствие, съсредоточаване и овладяване на ума. Пътят на Кунг Фу е път на съзнаване на света и самосъзнаване на нас самите.

Ето какво споделя Симона:

„Тренировката по Кунг Фу винаги започва с дихателна практика, следвана от загрявка за цялото тяло. Дихателната практика помага да оставим всички грижи от ежедневието, да настроим фокуса си за предстоящата тренировка, да синхронизираме дъх, движение и мисъл, както и да задвижим енергията в тялото ни по най-добрия начин. Загрявката включва упражнения за ставите и мускулите, за разтягане и мобилност, подготовка на тялото за практикуването на вече специфичните форми, удари и техники.

На последната тренировка наблегнахме много на една от формите от Петте животни на Шаолин, която ще бъде включена в демонстрацията пред общността и гостите на град Банкя на Младежкия фестивал по проекта на 15 декември. Когато отстрани се наблюдава практикуването на такава форма, движенията са плавни и красиви. За да се постигне тази лекота, е необходима много добра физическа подготовка и дисциплина за продължително упражняване. Макар да изглежда по-скоро като танц, във формата са скрити бойни техники от шаолинския стил.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *