Защо български студенти заминават да учат в чужбина?

Докато в Софийския университет остават повече от 500 свободни места, 7 хиляди български студенти заминават да учат в чужбина. Великобритания традиционно е в топ 3 на най-желаните дестинации, за които излитат умовете ни. Само тази година там заминават да учат близо 1600 студенти.
“Във Великобритания университетите през последните години направиха много големи инвестиции в своята материална база. Изградиха собствени три студия за правене на 3D филми. Направиха компютърни лаборатории, което още в нашите университети не е дошло”, разказва Ирина Христова от проект “Световно образование”.
Чуждестранните университети предлагат различни екстри, за да привлекат нови студенти. С наближаването на новата учебна година с различни бонуси за студенти се борят всичките 64 държавни и 17 частни вузове в Италия. Университетът в италианския град Бари например предлага велосипед на всеки първокурсник, записал се в който и да е факултет на висшето учебно заведение. Ако студентът си взема редовно изпитите, може да задържи велосипеда, докато се дипломира.
Най-често допълнителните стимули са: намаляване на такси за обучение, за общежитие и храна. Университетът във Венеция пък осигурява за първокурсниците годишни безплатни карти за градския транспорт, които са много скъпи, тъй като става въпрос за превоз с плавателни съдове. Масово се раздават таблети с интернет, скъпоструващи учебници и помагала, абонаменти за фитнес и басейни и др. Няколко университета осигуряват напълно безплатно обучение на деца на безработни родители.
Нови и нестандартни специалности привличат интереса на бъдещите вишисти. Сред тях са Nutrition, Food Technology, Dietetics, Cyber Security и всички специалности, свързани със здравословния начин на живот и здравето.
От новата учебна година най-много българи ще учат в британските Кингс Колидж (King’s College), Уорлик (Warwick), Уестминстър (Westminster), Ковънтри (Coventry), Гринуич (Greenwich) и университетът в Манчестър, а над 200 българи са попаднали и в елитните топ университети като Лондън скул ъф икономикс (London School of Economics), Оксфорд (Oxford), Кеймбридж (Cambridge) и Кингс (Kings).
Най-голям е броят на приетите българи от елитните езикови и математически гимназии, сред които варненските Първа и Четвърта езикови гимназии, столичните Първа и Втора английски гимназии и бургаската математическа гимназия.