Едноседмично удължаване на учебната година предлагат от МОН

0
министър Цоков

Образователният министър проф. Галин Цоков, подобно на предшественика си акад. Николай Денков, предложи удължаване на учебната година с поне една седмица. Той загатна за тази идея пред БНТ и я дообясни пред журналисти по време на форум за иновациите в образованието.

Идеята за удължаване на учебната година стана актуална след споровете около 3 януари, който трябваше да бъде учебен ден. Поради факта, че близо половината кметове обявиха този ден за неучебен, министърът реши да издаде заповед за цялата страна, за да се избегне неравнопоставеност между учениците.

Министър Цоков подчерта, че е важно дебатът за удължаване на учебната година да започне още сега, може би след Нова година. Той предложи няколко варианта: удължаване с една седмица преди 15 септември, удължаване с една седмица след края на учебната година или въвеждане на стъпаловиден подход, при който различните етапи и степени започват или свършват по различно време в зависимост от броя на учебните дни.

През март 2022 г. тогавашният министър на образованието акад. Денков предложи три дати за начало на учебната година – 1, 7 или 15 септември. Целта беше чрез задълбочено обсъждане да се избере най-подходящата дата. Данните тогава показаха, че българските ученици имат най-малко учебни дни в Европа и най-дълги ваканции, което се свързва с по-ниските им резултати спрямо връстниците им.

Темата за удължаване на учебната година е чувствителна и изисква участие на учители, родители и ученици в дебата. Министър Цоков подчерта, че е необходимо да се намери баланс, който да осигури качествено образование и равнопоставеност за всички ученици.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *