Европейската гражданска инициатива с призив за овластяване на гражданите

0

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) стимулира гражданското участие в цяла Европа, а местните лидери се приканват да повишат осведомеността за нея в допълнение към кампанията на Европейската комисия за ЕГИ. Акцентът поставен върху това всеки гражданин на ЕС, независимо къде живее, да придобие усещането за власт благодарение на знанието, че гласът му може да бъде чут чрез ЕГИ — уникален инструмент за демокрация на участието.

С новосъздаденото издание „Европейска гражданска инициатива: Наръчник за застъпничество.овластяване за активно гражданство на ЕС“, местните лидери и представителите на регионалните и местните власти могат лесно да намерят цялата информация на всички официални езици на ЕС, за да помогнат ЕГИ да бъде достъпна за всички граждани. Публичните органи, които изпълняват най-амбициозните действия за разпространяване на информацията за ЕГИ сред гражданите, ще бъдат поканени да споделят своя опит по време на съответните прояви в Брюксел през 2025 г.

На многоезичен уебинар за местните и регионалните власти на 17 октомври 2024 г. ще бъдат представени допълнителни важни идеи. Повече подробности по-долу.

Но какво представлява Европейската гражданска инициатива?

Представете си, че имате власт да повлияете на европейските закони с помощта на вашите съграждани. Точно за това служи Европейската гражданска инициатива (ЕГИ)! Тя е уникален инструмент, който позволява на гражданите на ЕС да предлагат законодателни промени по въпроси от значение за тях, като призовават Европейската комисия да предложи нови закони. Независимо дали става въпрос за опазване на околната среда, социални права или друга важна тема, ЕГИ дава възможност на европейците да участват лично в оформянето на политиките на ЕС. Създадена с Договора от Лисабон и действаща от 2012 г. насам, ЕГИ е един от най-важните инструменти, които Европейският съюз предлага на хората, за да ги насърчи да участват в неговото изграждане.

Защо това е по-важно от всякога

В един бързо променящ се свят гражданите трябва да имат думата при оформянето на политиките, които оказват въздействие върху техния живот. Като европейски граждани всички ние споделяме общи ценности и макар да живеем в различни държави, можем да се вълнуваме от едни и същи въпроси. Чрез ЕГИ можете заедно с хора от целия ЕС да се застъпите за тема, която е от значение за вас, да насърчите дебата и да дадете начало на реформи. 

Примери за успехи: реални граждани, реално въздействие

Европейската гражданска инициатива вече доведе до значителни законодателни промени и накара хората да говорят за нея. Ето няколко примера за успешни ЕГИ:

  • Right2Water (Право на вода): доведе до преразглеждане от страна на ЕС на Директивата за питейната вода, с което се осигури достъп до безопасна вода на всички европейци, включително на уязвимите групи. Директивата се превърна в закон през януари 2021 г.
  • Ban Glyphosate (Забрана на използването на глифосат): доведе до приемането на закон през 2018 г. за повишаване на прозрачността на процеса на оценка на риска на хранителната верига в ЕС, който е в сила от март 2021 г.

 

  • Stop Finning — Stop the trade (Спрете рязането на перки на акули — спрете търговията): подтикна Комисията да направи оценка на евентуална забрана на търговията с перки от акули, като консултациите продължават през 2024 г.

 

  • Save Cruelty-Free Cosmetics (За козметика без жестокост): подтикна ЕС да ускори усилията за намаляване и в крайна сметка за замяна на изпитванията върху животни, като в момента текат консултации и се разработва пътна карта на действията.

 

Тези успехи показват, че когато гражданите изразяват мнението си, настъпва промяна. А с подкрепата на местните и регионалните власти може да се постигне още повече.

На форума на ЕГИ можете да намерите 10-те истории на успешни граждански инициативи. 

Кой може да организира ЕГИ? 

За да се организира ЕГИ е нужен екип от седем граждани на ЕС от поне седем различни държави членки, като всички те трябва да имат право да гласуват на изборите за Европейски парламент. Те трябва да изберат тема, която попада в обхвата на законодателните правомощия на Европейската комисия. След това организаторите разполагат с една година, за да съберат един милион проверени подписа. Ако успеят, Европейската комисия и Европейският парламент ще обсъдят в детайли техните цели и ще решат дали да предприемат последващи действия и какви. 

Какво въздействие е оказала ЕГИ в България? 

От 2012 г. насам над 1000 граждани организатори започнаха 118 ЕГИ с активното участие на 19 български граждани. Колективните усилия доведоха до впечатляващ резултат от над 20 милиона подписа в подкрепа на тези инициативи в целия ЕС. Българите допринесоха за този резултат, като събраха над 200 000 подписа, демонстрирайки решимостта на българските граждани да участват в определянето на дневния ред на ЕС чрез демократично участие.

Понастоящем се събират подписи по 11 инициативи по теми, вариращи от околната среда и хуманното отношение към животните до транспорта, защитата на потребителите, социалните права и основните права. Включете се днес и подпишете инициатива: дайте своята подкрепа за текущи инициативи, с които сте съгласни. 

Участвайте в уебинара: „Как да дадем възможност на гражданите във Вашия регион да бъдат (трансгранично) активни в ЕС: Европейската гражданска инициатива и други възможности за участие на гражданите“.

Сутринта на 17 октомври 2024 г. ще се проведе многоезичен уебинар за целия ЕС, за да се установи контакт с местните и регионалните публични институции относно начините, по които те могат да насърчат ангажираността и активността на гражданите в ЕС. На уебинара се насърчават да присъстват представители на регионалните и местните власти и мрежите, в които те членуват. Ще бъде осигурен превод в ефир на английски, немски, френски, италиански, португалски, испански, нидерландски, гръцки и полски език. За да се регистрирате, моля, попълнете формуляра [https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/webinar-registration]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *