Венцислав Илиев, художник: Ако човек не управлява финансите си, те започват да го управляват

0
vencislav_iliev

vencislav_ilievВенцислав Илиев е първият, който се свързва с организаторите на Арт семестър, веднага след като разбира за инициативата. Той е член на Съюза на българските художници, утвърден художник с дългогодишна практика и десетки самостоятелни изложби. Негови картини притежават Националната художествена галерия, много частни колекции, както и бизнес организации в България, Израел, Япония, Белгия, САЩ, Русия, Швеция. Художникът открива първото издание на Арт семестър със своя самостоятелна изложба в салона на Карол.

Опитният творец сподели пред образователния сайт Uchi.bg своето виждане за ценностите в човешкия живот, които той представя в творчеството си, както и подробности за новата изложба, с която ще бъде открит Арт семестър 2015.

Въпрос: Как научихте за Арт семестър и какво Ви накара да участвате в първото издание на инициативата?

Отговор: Научих от artnovini.com и веднага се обадих. Оказа се, че това е първият анонс и съм първият кандидат. Грабна ме предизвикателството на парадокса. На пръв поглед между финансите и изкуството няма пряка връзка. Но това е само на пръв поглед. Защото при по-сериозен прочит, парите и изкуството са свързани от дълбока древност. А за мен лично това беше възможност да науча неща, свързани с инвестициите, с управлението на личния бюджет. А това е необходимо за хората във всички сфери. Не само на изкуството. Ако човек не управлява финансите си, те започват да го управляват. Ако не ги управлява интелигентно, ако няма достатъчно знания резултатът винаги е в негов ущърб.

Въпрос: Как бихте описали вашето творчество и графиките, които рисувате?

Отговор: Като първи кандидат ме поканиха да видя мястото, което щеше да се превърне в арт салон. Открих голям потенциал в изискаността на това пространство. И макар да прозвучи странно, почувствах го като среда за една поредица графики, рисувани с техниката негро – „Сътворението”. Те носят много философски послания за осмислянето на човешкия живот. За основните стойности, които губим в сивотата на ежедневието си. Животът е нещо изключително красиво и човек трябва да му се радва във всяка секунда, да открива красотата около себе си всеки миг. Ако хората живееха със законите на красотата и любовта, животът би изглеждал съвсем по друг начин. В творчеството си аз показвам как виждам това. Моят поглед към красотата. Всяка една от моите картини дава представа за част от това мое усещане.

Въпрос: Избройте техниките, които използвате във Вашата работа. Какво представлява техниката негро?

Отговор: Използвам смесени техники. Самата технология негро е много стара литографска техника, при която на тъмен фон се рисува с бели линии. Това предполага една безупречна рисунка и художникът да е перфекционист. Още от Художествената академия това е моя любима техника. Имам поне десет изложби, в които показвам графики, рисувани с тази техника. Колекционери в цял свят притежават някои от тези произведения. Първите откупени бяха от Националната художествена галерия. Освен това работя във всички живописни техники.

Въпрос: Спечелили сте множество награди за художествена фотография. Съпоставими ли са двете изкуства – рисуване и фотография и кое от тях оказва по-силно въздействие върху публиката?

Отговор: Тези две изкуства не са съпоставими. И в същото време се допълват. Фотографията ми дава концентрацията върху всички красиви неща около мен, дава ми възможност да ги откривам и показвам. Но още с откриването си фотографията освобождава художника от оковите на реализма и му дава необятен простор за интерпретации върху формата. Бумът на всички модерни стилове в изобразителното изкуство се осъществява след откриването на фотографията. А кое е по-въздействащо? Публиката е сложен компонент от личности, които имат различни интереси в зависимост от тяхната нагласа, култура и предпочитания. Аз съм виждал пълни салони и на фотографски, и на изящни изложби. Въпреки моите многобройни награди, досега не съм правил самостоятелна фотографска изложба, но скоро смятам да поправя този пропуск.Въпрос: В първото издание на Арт семестър водихте арт шоп. Какъв спомен Ви остана от това преживяване?
Отговор: Изключително приятно спомени имам от целия Арт семестър, не само от този арт шоп. Като се започне от вдъхновяващото място, в което всеки се чувства уютно, през полезните и интересни лекции, и се стигне до прекрасната атмосфера и хората, с които се запознах.

Vencislav_iliev2Въпрос: Новият сезон на Арт семестър ще бъде открит с ваша изложба. Какво да очакват любителите на изкуството от нея?

Отговор: В тази изложба, с която ще бъде открит Арт семестър 2015, използвам технологии на съвременния цветен печат. За първи път сега ще покажа нов цикъл, който е свързан изцяло с финансите. Откриването ще бъде на 11 май, заповядайте в Карол, за да се пренесете в един свят, изпълнен с красотата на парите. Това, надявам се, не е закъснял отговор на провокацията Нарисувай инвестиция!. Това е моят философски поглед върху обмяната на ценности. Парите и изкуството са алфата и омегата.

Въпрос: Какъв е съветът Ви към младите хора, които са избрали да се развиват в областта на изобразителното изкуство?

Отговор: Да запазят свободата си, без да губят своята креативност. Защото човек, занимавайки се със съвършенството на детайлите, много лесно може да загуби усещането за цялостна хармония. Ето например, уча племенника си, който тръгна по моя път и сега е в Националната гимназия за приложни изкуства, че трябва да се стреми да бъде най-добър в това, което прави. Да е свободен да работи с размах, да развива таланта си, запазвайки свежа енергията към новото, а в крайна сметка това създава стойностни произведения. Защото човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му.

Интервю на Мария Иванова

——————————————————————————————————————————–

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *