Български ученици-режисьори представят собствени филми, посветени на климатичните промени
Авторски филми, създадени от талантливи български ученици, ще бъдат представени лично от тях в три български града – Троян, Ловеч и Видин тази есен, в рамките на инициативата инициатива “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”, подкрепена от европейската мрежа на културните институти EUNIC, българският EUNIC клъстер и с организатор Сдружение Арте Урбана Колектив.
Във всеки един от градовете, в рамките на специалния “Ден за изкуство и екология” (с вход свободен), с дати съответно 5-ти октомври в гр. Троян, 30-ти октомври в гр. Видин и 14-ти и 15-ти ноември в гр. Ловеч, младите режисьори на възраст от 13 до 18 години, ще представят своите дебютни късометражни филми и ще се включат в специални дискусии, в които ще споделят любопитни подробности от творческия процес.
Освен ексклузивните прожекции на ученическите филми, в рамките на дните, посветени на изкуството, екологията и околната среда в съответните населени места, посетителите ще могат да се включат в допълнителни активности като прожекции на специална селекция европейски филми на еко тематика, дискусии, работилници, срещи, както и да станат част от забавния научен спектакъл “Дългият път към звездите” с участието на известния режисьор и актьор Димитър Узунов и популярния астроном д-р Владимир Божилов, последван от дискусия с актьорите.
Събития са финалния етап на проекта “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”, който започна през месец март тази година и премина през три етапа. В първия етап учениците гледаха подбрана селекция европейски късометражни филми на екотематика, вторият етап включи част от тях в кинолагери, в рамките на които те създадоха свои филми-есета, свързани с опазването на околната среда. Третият етап, именно “Денят за изкуство и екология”, ще ангажира цялата общност в избраните населени места в различни прожекции, дискусии и работилници, като акцент в програмата е представянето на филмите на младите автори.