500 съдии, прокурори и следователи ще бъдат обучения по европроект

0
изтеглен файл (8)

изтеглен файл (8)Над 500 съдии, прокурори и следователи ще се включат в специализирани обучения, финансирани от Европейския съюз. Това отчетоха от Висшия съдебен съвет (ВСС) при старта на проект за повишаване на компетентността и професионалната квалификация на магистрати и административни ръководители, финансиран по Оперативна програма „Административен капацитет“, който бе представен на пресконференция в хотел „Хилтън”, София.

ВСС ще обучава съдии, прокурори и следователи в няколко специфични теми, сред които престъпления в областта на енергетиката, административно и европейско право, финансово управление, работа с доказателства от електронни носители и др. По проекта за първи път се предвижда обучение на магистрати, членове на етичната комисия в органите на съдебната власт по основни въпроси от областта на професионалната етика.

Проектът на ВСС цели също да се изгради модел за специализирано обучение извън Националния институт на правосъдието. В рамките на проекта ще се извърши разработване на програма за професионална квалификация на магистрати и ще се изработят обучителни модули за провеждането на самите обучения. Общата стойност на проекта е 649 884 лв. Ръководител по него от страна на ВСС е Елка Атанасова.

“Проектът си е поставил амбициозната задача да обучи над 500 от българските съдии, прокурори и следователи, сред които ще има и административни ръководители и членове на етичните комисии на органите на съдебната власт, повече от една осма от числеността на магистратите в България и тази цел ще бъде реализирана в периода месец януари, месец април на 2015-а година”, обясни Атанасова. Тя допълни, че в момента се провеждат лични интервюта и над 300 анкети сред магистратите за идентифициране на потребностите от обучения и теми.

Приветствие към магистратите и екипа на проекта отправи г-жа Моника Димитрова – Бийчър – Директор на дирекция „Оперативна програма „Административен капацитет”. “Проектът е важен, защото създава нови модули на обучение. Индикаторите за постигане не са малки – 500 представители на съдебната власт трябва да участват в тези обучения”, подчерта тя.

Проектът беше представен и от Георги Димитров, представител на консорциум „ФПИ-Идеин”, отговарящ за обученията. “Целта ни е да има практическа полза за магистратите при упражняване на тяхната дейност. Искрено се надявам, че нашият опит ще допринесе за изпълнението на целите на проекта”, каза той.

Резултатите от проведените обучения ще бъдат оповестени по време на заключителна конференция. Очаква се изпълнението на проекта да приключи до 15.06.2015 г.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *